img1Automobilklub Stalowa Wola serdecznie zaprasza na I Rundę Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, która odbędzie się w dniach 7 - 10 maja 2015r.

img2Trasa prowadzić będzie przez Puszczę Sandomierską do Leżajska, gdzie będziemy zwiedzać zabytkowy klasztor i muzeum z dziełami sztuki z obiektów sakralnych, które po II wojnie światowej zostały za wschodnią granicą Polski. Wysłuchamy krótkiego koncertu na drugich co do wielkości w Polsce barokowych organach.

W drugi dzień Mistrzostw podziwiać będziemy najnowsze osiągnięcia przemysłu obronnego produkowane w Hucie Stalowa Wola, spadkobiercy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Liczne próby sportowe i zabawowe dostarczą zawodnikom wielu emocji. Powracamy także do próby sportowej "pod wiaduktem".

Odwiedzimy małe galicyjskie miasta: Rudnik nad/Sanem, Krzeszów, które 100 lat temu zostały zniesione z powierzchni ziemi w czasie jesiennych walk rozpoczynającej się I wojny światowej. img3Tysiące żołnierzy armii obu państw zaborczych Rosji i Austrii, a w ich szeregach po obu stronach frontu wielu Polaków w bratobójczym boju jak pisał miejscowy poeta "przez długie mokre tygodnie jesieni bili się ze sobą jak ludzie szaleni". Kilkutygodniowe walki nad brzegiem Sanu tylko między Krzeszowem a Rudnikiem nad/Sanem pochłonęły ponad 20 tysięcy zabitych żołnierzy, nie licząc olbrzymich strat wśród ludności cywilnej. W tych bojach użyto najcięższych rodzajów artylerii. Groble masowych grobów pokryły zrytą pociskami ziemię, przekopano je później rzekomo w celu godnego pochówku i uporządkowania cmentarzy wojennych, a tak naprawdę dla uzyskania butów, których brakowało dla nowych roczników żołnierzy tej pierwszej w ubiegłym wieku hekatomby wielu narodów, której 100 rocznica wybuchu przypadła w 2014 roku.

img4Poznamy bardzo długą i bogatą tradycję wikliniarską i flisacką, bo tym zajmowali się w czasach pokoju okoliczni mieszkańcy. Także rolnictwo – zboże i drewno będące skarbem tej ziemi ładowane na tratwy spławiano do Gdańska w rzecznych portach Krzeszowa, Ulanowa i Rudnika nad/Sanem i tylko kapryśny charakter Sanu, jego liczne zmiany koryta nie pozwoliły na zachowanie tych zabytków historii. A sławę sosen rosnących w puszczy sandomierskiej rozpowszechniły po wszystkich oceanach zbudowane z nich maszty statków i okrętów.

Próba sportowa "pod wiaduktem" i przejazd ulicami miasta Stalowej Woli oraz Bal Komandorski zakończy nasze spotkanie w Stalowej Woli. Część gastronomiczna tradycyjnie – jak tylko w Stalowej Woli.
Baza Mistrzostw: zajazd "SEZAM" w Stalowej Woli ul. Komisji Edukacji Narodowej 51.

Serdecznie zapraszamy
Automobilklub Stalowa Wola
ul. Ofiar Katynia 28a, 37-450 Stalowa Wola
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.automobilklubstalowawola.pl
tel/fax 15 842-29-81, 15 842-30-13, tel. kom. 510-199-570

Do pobrania plik (pdf) z Zaproszeniem i opisem całej Imprezy - POBIERZ

Poniżej Mapa z zaznaczonym Zajazdem Sezam w Stalowej Woli (zbliżenie/oddalenie mapy można dowolnie zmieniać!).

{flike}